Czy anteny jachtowe są duże?

anteny jachtowe

Odpoczynek na jachcie pozwala odciąć się od wygód normalnego życia i codziennych zajęć. Jednak trudno jest kontynuować urlop wtedy, gdy w telewizji transmitowany jest ważny mecz, leci ulubiony program lub członkowie rodziny zwyczajnie się nudzą. Rozwiązaniem tych problemów jest montaż systemu do odbioru sygnału telewizyjnego. Czy dobra antena do odbierania sygnału telewizyjnego z różnych zakątków świata musi być duża?

Antena do ograniczonych potrzeb

Możliwość oglądania telewizji lub przeglądania Internetu na jachcie można uzyskać za pomocą odpowiedniego systemu. Rodzaj instalacji zależy od tego, czy użytkownik chce odbierać sygnał telewizji cyfrowej w niewielkiej odległości od brzegu, czy jednak potrzebuje lepszego zasięgu. Jednym z największych i najszybciej rozwijających się operatorów mini VSAT na świecie jest firma KVH, która oferuje kompaktowe produkty dopasowane do różnych potrzeb. Dla mniejszych łodzi, przybrzeżnych podróży i na wodach śródlądowych wystarczy TracVision TV1, czyli wysoko wydajna antena TV o średnicy 32 cm (12,5 cala). Jej instalacja jest bardzo prosta, ponieważ konstrukcja opiera się na jednym kablu. Za pomocą przyjaznego interfejsu można uzyskać dostęp do informacji systemowych z każdego mobilnego urządzenia na wyciągnięcie ręki. Antena zapewnia zasięg w Ameryce Północnej i Europie.

Wysoka jakość obrazu w trudnych warunkach

Do 100 Nm od brzegu zdecydowanie lepiej będzie nadawała się antena TV3, która średnica wynosi 37 cm (14,5 cala). Charakteryzuje się wydajnym śledzeniem polegającym na wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów, które powala uzyskać czysty obraz telewizyjny nawet w trudnych warunkach pogodowych. Antena TV5 ma już 45 cm (18 cali), lecz dostarcza o 30% lepszy odbiór w miejscach, w których inne anteny sobie nie radzą. Jest to system, który zapewnia szybką akwizycję bez względu na panujące warunki hydrometeorologiczne. Najbardziej wydajny model to TV6 o średnicy 60 cm (24 cale). Choć sprzęt może się wydawać duży, zapewnia dostęp do usług telewizji satelitarnej na całym świecie i obsługuje wiele odbiorników. Natomiast do nowoczesnych jachtów, które potrzebują zaawansowanej technologii satelitarnej, zaprojektowano pierwszy na świecie globalny system telewizji z obsługą Full HD. Antena ma średnicę 1 m (41,5 cala), lecz skutkuje to doskonałym śledzeniem któregokolwiek ze 100 satelitów biblioteki Worldwide TV, największym zakresem ruchu dla każdego systemu morskiej telewizji satelitarnej oraz mnóstwem wygodnych ustawień.

Anteny do systemu łączności

Skoro piszemy o wielkościach telewizyjnych anten jachtowych, warto również wspomnieć o wymiarach urządzeń satelitarnych do systemu łączności. W tym przypadku firma KVH oferuje kilka podstawowych produktów. Kompaktowa 37-centymetrowa (14,5 cala) antena TracPhone V3-HTS oferuje 2-osiowe śledzenie satelity we wszystkich stanach morza. Do tej pory aktualizacja mapy, sprawdzanie pogody czy przeglądanie internetu w tak małych urządzeniach nie było możliwe. Model V7-HTS to antena VSAT klasy korporacyjnej w obudowie o średnicy 66 cm (26 cali). Umożliwia śledzenie satelit znajdujących się bezpośrednio nad statkiem i nisko nad horyzontem. Natomiast model V11-HTS oferuje duże prędkości i rozszerzony zasięg dla szeroko rozumianej branży morskiej. 1-metrowy system (41,5 cala) zaspokaja potrzeby, jakie potrzebują firmy i załogi na morzu. Na całym świecie prędkość transmisji danych wynosi 20/3 Mb/s. W porównaniu do innych anten jachtowych są to urządzenia mniejsze, a przy tym bardziej wydajne.